Зробити центри надання адміністративних послуг Житомирської області доступними для людей з інвалідністю, озброївшись даними

ЦНАПи
грудня 17, 2020
Kyiv

Продовжуємо знайомити вас із результатами аудитів та досліджень наших партнерських організацій. Адже, щоб змінити світ навколо себе, передусім потрібно не замовчувати проблеми, а аналізувати причини їх виникнення, щоб вирішити.

З вересня по листопад 2020 року наша партнерська організація  ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я.» провела гендерні аудити центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПів) у Житомирі, Бердичеві та смт Романів. 

Ключові висновки такі:

  • Приміщення та прилегла територія ЦНАПів м. Житомира та м. Бердичева загалом відповідають вимогам державно-будівельних норм для осіб з інвалідністю. Водночас необхідно облаштувати зупинки громадського транспорту, позначити відповідним знаком місця паркування для осіб з інвалідністю, нанести попереджувальну контрастну смугу перед входами у будівлю на першу та останню сходинки, контрасне маркування на скляні двері.
  • ЦНАП смт Романів не зовсім відповідає державно-будівельним нормам для осіб з інвалідністю. Він розташований у старому приміщенні адміністрації на другому поверсі, не має ліфту, а також туалетної кімнати для людей з інвалідністю. В той же час ЦНАП має навчений персонал для роботи із маломобільними групами. Працівники спускаються на перший поверх для надання адмінпослуг людям з інвалідністю. Перший поверх є доступним. У 2021 році центр має бути перенесеним у інше приміщення. ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я.» надасть рекомендації по облаштуванню нового ЦНАПа та контролюватиме, щоб у новому приміщенні  адміністративні послуги стали доступними для людей з інвалідністю. 
  • Працівники трьох ЦНАПів не володіють мінімальними навичками комунікації з особами, що мають зорові порушення; не мають елементарних знань мови жестів для спілкування з особами з порушеннями слуху. Тому необхідно організувати навчання працівників ЦНАПів навичкам комунікації з людьми з порушеннями зору та слуху, включаючи вивчення елементарних фраз мовою жестів.
  • Існує також прогалина в обізнаності жінок з інвалідністю щодо існування ЦНАПів, що створює бар’єр для отримання послуг. Комунікаційні стратегії для інформування людей з інвалідністю різних нозологій про адміністративні послуги ЦНАПів допоможуть її зменшити. 

Попереду - адвокація змін, щоб адміністративні послуги для людей з інвалідністю у Житомирській області стали ще доступнішими.

Гендерні аудити доступності ЦНАПів для людей з інвалідністю різних нозологій проведено ЖОГОЛІ «Молодь. Жінка. Сім’я» в рамках проєкту «Жінки за рівний доступ до адміністративних послуг», який підтримала міжнародна неурядова організація Пакт у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується за фінансової підтримки Уряду Канади.

Загалом організація Пакт у 2020 році підтримала проведення п’яти досліджень та аудитів. З результатами інших досліджень та аудиту можна ознайомитися за посиланнями:

  • Аудит доступності медичних послуг для людей з інвалідністю в Чернівецькій області https://bit.ly/2L62CxL
  • Дослідження: потреби жінок з родин ветеранів та загиблих учасників АТО/ООС  https://bit.ly/2IU9EUR
  • Дослідження жіночої безпеки в Дівичківській об’єднаній територіальній громаді https://bit.ly/37PuFZF