Озброїтися даними, щоб змінити світ навколо себе

Не мовчати, щоб змінити. Дослідити, щоб вирішити
листопада 19, 2020
Kyiv

Розпочинаємо серію публікацій, в яких ділитимемося із вами результатами досліджень наших партнерських організацій та рекомендаціями до них. Адже, щоб змінити світ навколо себе, передусім потрібно не мовчати і не приховувати проблеми, а аналізувати причини їхнього виникнення та шукати, як їх вирішити.

У 2020 році Пакт підтримав проведення п’яти досліджень жіночими організаціями. Наша перша публікація про потреби матерів і дружин з родин ветеранів та загиблих учасників АТО/ООС. Партнерська організація ГО «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» у липні та серпні 2020 року опитала 200 представниць цієї групи із Київської області у віці від 18 до 85 років. Вони з’ясували, що:

  • Кожна друга жінка з родин воїнів АТО стикнулася із неможливістю скористатися державними пільгами та гарантіями, зокрема отримання земельної ділянки, санаторно-курортним забезпечення та оформлення дітям з родин загиблих статусу дитини, що постраждала внаслідок воєнних дій. Це свідчить про погану поінформованість щодо наявних пільг і про складні процедури їх отримання.

Тому важливо:

-  проводити широкі інформаційні кампанії на місцевому рівні про права, пільги та механізми їх отримання;

-  удосконалювати системи надання державних пільг  - спрощувати процедури їх отримання, зменшувати кількість паперових документів.

  • Ставлення до сімей після отримання статусу ветерана АТО змінюється. Чверть опитаних зазначили, що відчувають негативне ставлення суспільства. Особливо гостро сприймають зміну ставлення суспільства до них сім’ї загиблих. 20% респонденток зазначили, що це некомфортне відчуття посилюється також через відсутність підтримки від влади, зокрема через бюрократію при оформленні пільг, невшанування пам’яті загиблих, відсутність супроводу родин тощо.

Тому актуально:

-  проводити інформаційні кампанії зі створення позитивного образу ветерана та вшанування загиблих воїнів;

-  удосконалювати роботу органів соціального захисту (зокрема з послуги особистого супроводу та швидкого реагування на критичні життєві обставини), посилювати і доопрацьовувати соціальні програми на місцевому рівні;

-  об’єднуватися у групи самодопомоги й надання підтримки за принципом «рівний–рівному» жінкам, які не готові виносити на загал особисті труднощі;

-  патріотично виховувати дітей та молодь у школах, починаючи з початкових класів.

  • Майже кожна четверта жінка з родини ветеранів АТО стикнулася з проявами насильства - лайкою, нецензурними виразами, грубим звертанням на свою адресу або застосуванням фізичної сили (побиттям, штовханням тощо). Водночас лише половина постраждалих зверталась по допомогу: до психолога (переважна більшість), поліції та медичних закладів. Найпоширеніша причина незвернення жінок по допомогу - впевненість у можливості впоратись із проблемою самотужки.

Тому важливою є робота із жінками з родин ветеранів про ставлення до насильства і дій у випадку його вчинення, а також із самими ветеранами для профілактики насильства та корекції насильницької поведінки.

Дослідження підготовлено ГО «Об’єднання дружин і матерів бійців учасників АТО» (далі – ГО) за підтримки Уряду Канади в рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», що впроваджується організацією Пакт. Інформація, наведена в документі, є виключною відповідальністю ГО та не завжди відображає погляди Уряду Канади та організації Пакт.