
Продовжуємо серію публікацій про результати аудитів та досліджень наших партнерських організацій. Адже, щоб змінити світ навколо себе, передусім потрібно не замовчувати проблеми, а аналізувати причини їх виникнення, щоб вирішити.
До дня людини з інвалідністю розказуємо, як зробити медичні послуги для людей з інвалідністю у Чернівецькій області доступними. Аудит доступності проводила наша партнерська організація - ГО "Чернівецька обласна організація людей з інвалідністю "Лідер" - у 5 закладах охорони здоров’я протягом червня та липня 2020 року.
Коротко про результати аудиту:
- Прилегла територія в чотирьох закладах має нерівності, вибоїни, стрімкі заїзди на тротуар. В одному закладі ведуться ремонтні роботи, і прилеглу територію буде покрито тротуарною плиткою, зручною для пересування людей з інвалідністю та
маломобільних груп населення. - Заклади обладнані пандусами, водночас жоден не відповідає Державним будівельним нормам щодо ухилу 1:12. Відсутні накриття над пандусами.
- Пороги вищі 2,5 см, а двері в палати і кабінети не мають ширини 90 см.
- Лише в одному закладі є багатофункціональне гінекологічне крісло для огляду жінок з інвалідністю. В усіх медичних закладах відсутнє багатофункціональне медичне та діагностичне обладнання (мамографи, рентген-апарати, гінекологічні крісла, кушетки тощо) та кушетки з протипролежневими матрацами.
- Спеціально обладнана вбиральня для людей з інвалідністю і маломобільних груп населення є лише в двох із п’яти обстежених закладів.
- У жодному закладі не враховано потреби людей з порушеннями зору та слуху: на вхідних та внутрішніх сходах медичних закладів відсутні контрастні смуги для зручного пересування людей з порушеннями зору, інформація не дублюється шрифтом Брайля, на вхідних дверях в будівлю немає звукових маячків для людей із порушеннями слуху.
Відповідно на основі цих даних були розроблені рекомендації. Ось деякі з них:
- покрити територію медичного закладу плиткою, яка не має нерівностей та щілин, або асфальтом;
- продовжити пандуси відповідно до ДБН (1:12), зробити накриття над ними та сходами, обладнати сходи поруччям;
- усунути пороги, вищі ніж 2,5 см; встановити двері шириною не менше ніж 90 см;
- забезпечити медичні заклади хоча б одним багатофункціональним гінекологічним кріслом для жінок з інвалідністю;
- створити доступну вбиральню відповідно до ДБН із кнопкою для виклику персоналу;
- звернутися до міських рад з вимогою зробити зниження з’їзду/заїзду на тротуар на пішохідних переходах біля медичних закладів;
- нанести контрастну смугу на вхідні та внутрішні сходи медичних закладів;
- дублювати інформацію шрифтом Брайля;
- встановити на дверях при вході до медичних закладів звуковий маячок для доступності медичних послуг для людей з порушеннями слуху.
Попереду - складання кошторису на облаштування об’єктів елементами доступності та отримання коштів на цю мету.
Визначення доступності медичних послуг для людей з інвалідністю в закладах охорони здоров’я Чернівецької області проводилося ГО «Чернівецька обласна організація людей з інвалідністю «Лідер» у рамках проєкту «Жінки України: залучені, спроможні, незламні», який впроваджується організацією Пакт за підтримки уряду Канади.